SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

Okul dışında yapılanlar eğitime katkıda bulunuyor

Okul çok önemli olsa da, çocuğunuzun bir şeyler öğreneceği tek yer değil. Okul duvarlarının dışında eğitimine katkıda bulunabilecek ve çok yönlü düşünmesine yardımcı olacak öneriler derledik.
Ders başarısı, yalnızca okulda edinilebilen bir şey değildir. Okul dışında ders çalışmanın yanı sıra, her yönden kendini geliştirebilmiş ve geliştirmek isteyen çocuklar yetiştirebilmek şart. Bunun için ise okul dışı hayatında da öğrenmeyi önemseyen çocukların nasıl büyütülebileceği büyük bir merak konusu. 
1- Kütüphaneye gidin

Kütüphaneye gidip yeni bir şeyler okumak, kazanılması gereken alışkanlıklardan birisi. Okuduklarının somutlaşabilmesi, öğrenilebilecek şeylerin sınırsızlığı, nitelikli bir okuma eyleminin verdiği keyif, çocuğunuzun öğrenmeye olan isteğini artıracaktır.
2- Keşfedin

Birlikte doğa ve park yürüyüşlerine çıkarak yepyeni şeyler keşfedin. Biyolojiye, coğrafyaya, çevresine duyduğu ilgi, merak duygusunu ve öğrenme isteğini perçinler.
3- Eğitimi günlük işlere taşıyın

Günlük işleri birlikte yaparken öğrenmeyi de atlamamasını sağlayın. Bir basketbol maçını izlemesi bile öğrenebileceği onlarca şeyin kapısını açar. Fırında pişireceğiniz bir kurabiyenin pişmesini izlerken size soracak pek çok soru aklında belirir.
4- Genel kültürünü artırın

Müzeler, hayvanat bahçeleri, arkeolojik bölgeler, tiyatro, sinema, konser gibi tüm seçenekleri değerlendirerek genel kültürünün oluşmasını ve yeni şeyler keşfetmesini sağlayın. Öğrenmek yalnızca okumayla ya da ders çalışmayla ilişkili değildir.
5- Sorularını cevaplayın

Çocuklar her fırsatta "Neden?" ve "Nasıl?" gibi sorular sorar. Bu soruları cevaplamanız, onun daha çok şey merak etmesini sağlayacak. Birlikte sorularının cevaplarını aramayı da ihmal etmeyin. Merak ettiği şeylere nasıl ulaşacağını bilmesi, elindeki imkanları kullanabilmesi açısından önemli.
6- Akıllı cihazlarla nitelikli zaman geçirin

İnternette, bilgisayar, televizyon ve telefon başında geçirdiği zaman oldukça önemli. Bu süre içerisinde elbette eğlenmeyi ve öğrenmeyi bir arada yürütmesini sağlamalısınız. Eğitici oyunlar, eğitici video seriler ve gelişmiş araştırma becerisi işleri çok kolaylaştırır.

reklam

3. SAYFA