SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

Sınav başarısını yükseltmek için yapılabilecekler

Öğrencilerin sınavlarda başarılı olması, pek çok yönden önemli. Kişisel becerilerinin ve başarısının tek göstergesi bu olmasa da, sınav başarısı sayesinde akademik anlamda yükselişinin hızlandığını söylemek mümkün. Bu nedenle aileler ve öğrenciler sınavlarda alınan notları çok önemsiyor. Peki çocuğunuzun sınav başarısını yükseltmek için neler yapmalı?
1- Strese girmeyin

Sınav başarısını önemsemek gerekse de bir sınavda başarısız olan çocuğunuzla ilgili strese girmeniz ve bunu yansıtmanız, kendisini mutsuz hissetmesine neden olacak.
2- Teşvik edin

Başarılı olduğu şeyler için onu onurlandırın. Çocuklar kendilerini iyi hissederse ellerinden geleni yapar. Başarısız olmaktan korkan çocuk ise, sınavlara stres altında girer ve yanlış yapmaya yatkın bir hale gelir.
3- Bir sınav notu yüzünden yargılamayın

Çocuğunuzun okul başarısı, tek bir sınavdan aldığı notla ölçülemez. Düşük sınav notunu etkileyen pek çok süreç ve neden olabilir.
4- Öğretmeniyle konuşun

Çocuğunuzun öğretmeniyle, gelişimi ve ders başarıları hakkında görüşün. Birlikte süreci takip edin ve öğretmeninden bilgi alarak ne yapmanız gerektiğini öğrenin.
5- Devamlılığını takip edin

Derslere ve okula devamlılığını göz önünde bulundurun. Çok önemli bir şey olmadığı sürece okula gitmesi ve ara vermemesi önemlidir.
6- Rahat bir çalışma alanı 

Çocuğunuza eve geldiğinde sessizce ve rahatça ders çalışıp ödevlerini yapabileceği bir oda ya da ortam ayarlayın.
7- Nasıl hissettiğini takip edin

Okula giderken yorgun hissetmemesi çok önemli. Özellikle sınav günlerinde odaklanabilmesi için dinlenmiş hissetmesi çok önemli. Uyku büyük bir faktör.
8- Sağlıklı bir beslenme planı hazırlayın

Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur. Öğünlerini sağlıklı bir şekilde hazırlayın
.
 

 

reklam

3. SAYFA