SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

Burs ve kredi için 21 Ekim son gün

Yükseköğretim programına ilk defa girmeye hak kazanlar ile halen devam eden ara sınıf öğrencileri, burs ve kredi başvurularını 21 Ekim'e kadar e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek.
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan (KYK) yapılan açıklamaya  göre, burs ve kredi hizmetinden yararlanmak isteyen öğrencilerin 21 Ekim Pazar  günü saat 23.59'a kadar başvurusunu e-Devlet üzerinden tamamlaması gerekiyor.
Başvurusunda değişiklik yapmak isteyen öğrenciler, son güne kadar  bilgilerini güncelleyebilecek.
Başvuru sırasında öğrencilerin beyan ettiği ekonomik, sosyal ve başarı  durumuna ilişkin bilgiler, KYK tarafından kamu kurumları aracılığıyla teyit  edilecek. Yapılan değerlendirme sonucunda mevzuata uygun olan öğrencilere burs ve  öğrenim kredisi tahsis edilecek.
Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle burs ve kredi başvurusu yapan  öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.
Şehit ve gazi çocukları (şehit bekar ise bekar kardeşi/gazi bekar ise  kendisi), anne ve babası (her ikisi de) vefat edenler, tam teşekküllü devlet  hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile yüzde 40 ve üzerinde engelli  olanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler  Bakanlığına bağlı sevgi evlerinde tamamlayanlar, DarüşşafakaLisesi'nden mezun  olanlar ve milli sporcular, KYK bursundan öncelikli olarak faydalanıyor.
Başvuru esnasında öncelik durumu şehit ve gazi çocuğu (şehit bekar ise  bekar kardeşi/gazi bekar ise kendisi) ile yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğunu  beyan eden öğrencilerin ilgili belgeyi Kredi Dairesi Başkanlığına 28 Ekim'e kadar  elden veya posta yoluyla teslim etmeleri gerekiyor.
Diğer öncelikli öğrencilerin ise belge göndermesine gerek olmayıp,  öncelik durumları, Bakanlık tarafından ilgili kamu kurum ve kuruluşu nezdinde  teyit edilecek.

reklam

3. SAYFA