SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

Mate 20 Pro performans test sonuçları nasıl?

Huawei‘nin yeni amiral gemisi Mate 20 Pro performans test sonuçlarında nasıl? Kirin 980‘li Mate 20 Pro performans test sonuçları ve iPhone Xs MaxNote 9 ve bir önceki model ile kıyaslaması haberimizde!
Huawei, 16 Ekim’de Londra’da düzenlenen etkinlikte Mate 20 serisini tanıtan Huawei, 4 modelle beraber geceye damga vurdu. Londra’da olan ShiftDelete.Net,dünya ile aynı anda tanıtılan 4 modelin de videolarını sizlerle paylaştı.
Peki Huawei’nin yeni amiral gemisi Mate 20 Pro performans test sonuçlarında nasıl? 7nm teknolojisiyle üretilen Kirin 980 ile beraber nasıl bir performans sunuyor ve rakiplerine karşı puanları ne seviyede? Gelin yakından bakalım.
Kirin 980’li Mate 20 Pro performans test sonuçları
Önce Kirin 980 modelini yakından tanıyalım ve tekrar hatırlayalım. Kirin 980 veHuawei Mate 20 Pro ile ilgili tüm detayları ve test sonuçlarını, aşağıdaki detaylı inceleme videomuzdan da öğrenebilirsiniz.
Kirin 980 özellikleri
7nm üretim teknolojisiyle üretilen Kirin 980 işlemcisinden gücünü alan Huawei Mate 20 Pro, 8 çekirdekli yapıda. Toplamda 8 çekirdekli olan işlemcinin mimarisinde güncellemeler yapıldığını görüyoruz. Bu da performansa yansıyor. Yeni nesil ARM Cortex A76 ve A55 çekirdekleri kullanan Kirin 980, çekirdek mimarilerine göre 4 + 4, frekansa göre de 2 + 2 + 4 olarak çalışıyor.
Üst seviye performans veren A76 çekirdeklerinin 2 tanesi 2.6 GHz hızında çalışıyor, diğer 2 tanesi ise 1.92 GHz hızında çalışıyor. Daha düşük güç tüketimli 4 adet A55 çekirdeği ise 1.8 GHz hızında çalışıyor. Mali G76 dahili grafik birimine sahip olan Huawei Mate 20 Pro, 6 GB RAM ve 128 GB dahili hafızaya sahip.
Performans test sonuçları!
Biz de Huawei Mate 20 Pro ile yaptığımız testlerde GeekBench ve AnTuTutestlerinde benzer skorlar elde ettiğimizin altını çizelim. İncelemeyi de izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ediyoruz.
GeekBench testinde tek çekirdek ve çoklu çekirdek skorlarında Apple’ın A12 işlemcisinden gücünü alan iPhone XS Max’in önde olduğunu görüyoruz. A11 Bionic işlemcili iPhone X modeli de, mimari tasarımı nedeniyle bu testte Galaxy Note 9 ve Mate 20 Pro’dan daha iyi sonuçlar vermeyi başarıyor.
Galaxy Note 9‘un Mate 20 Pro‘ya göre tek çekirdek skoru daha gerideyken, çoklu çekirdek performansı ise daha iyi olarak göze çarpıyor.
AnTuTu‘ya bakacak olduğumuzda iPhone XS Max‘in ciddi bir farkla lider olduğunu görüyoruz. Android tarafında ise en yüksek skoru Mate 20 Pro alıyor. 265.556 puan alan Mate 20 Pro, 244.787 barajındaki Note 9’u geride bırakıyor.
Grafik ile ilgili en önemli testlerin başında gelen GFXBench’te ise kendi ekran çözünürlüklerinde yapılan testlerde Mate 20 Pro, Note 9 ve iPhone XS Max‘in gerisinde kalıyor. Tüm bu 3 telefonun 2K çözünürlükle geldiğini hatırlatalım.
İkinci testte ise Mate 20 Pro ile Galaxy Note 9 aynı puanları almayı başarmış.
Tabii performans testleri henüz belki yeni telefona göre uyumlu olmayabilir, skorlar sonraki aşamalarda gelişebilir. Ayrıca telefonun normal kullanımda sundukları da önemli.
Sentetik testlere bakacak olduğumuzda Kirin 980’in, Snapdragon 845 ve Exynos 9810’dan biraz daha iyi performans verdiğini söyleyebiliriz yerine göre. Ama Apple’ın A12 ve A11 işlemcileri özellikle grafik birimi tarafında ve tek çekirdek performansı açısından hala oldukça iyi.
Bakalım önümüzdeki dönemde rekabet nasıl gelişecek?
 

reklam

3. SAYFA