SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

İstanbul Autoshow teknoloji markalarına da ev sahipliği yapacak

2019'da 17'incisi düzenlenecek Türkiye'nin en büyük otomobil fuarı İstanbul Autoshow, artık sadece otomobil markalarının katılacağı bir etkinlik olmayacak. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı E. Ali Bilaloğlu, "Yurtdışındaki otomobil fuarları, teknoloji şovları ile birleşmeye başladı. Bundan sonra düzenleyeceğimiz Autoshow'lara, teknoloji ve tüketici elektroniği markalarını da çekmek istiyoruz. Markalar ile görüşmelerimiz sürüyor" dedi.
Otomobil markaları, birkaç yıldır yeni teknolojilerini Paris, Frankfurt, Cenevre gibi otomobil fuarları yerine Las Vegas ve Barcelona gibi kentlerde düzenlenen teknoloji şovlarında tanıtmayı tercih ediyor. Sektördeki bu eğilim, otomobillerin sürüş özelliklerinin yanı sıra multimedya özellikleri, sürücüsüz araç teknolojileri, nesnelerin interneti ve güvenlik asistanları gibi farklı teknolojiler üzerinde başlayan rekabetten kaynaklanıyor. Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberine göre, yurtdışındaki gelişmeler etkisini yavaş yavaş Türkiye'de de göstermeye başladı. Önümüzdeki yıl 17'inci düzenlenecek Türkiye'nin en büyük otomobil fuarı İstanbul Autoshow'un, artık sadece otomobil markalarının katıldığı bir fuar yerine tüketici elektroniği ve teknoloji firmalarının da katıldığı bir etkinliğe dönüşmesi hedefleniyor.

 

Berlin'deki IFA ve Las Vegas'taki CES gibi teknoloji şovlarına artık otomobil markalarının da katıldığını vurgulayan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı E. Ali Bilaloğlu, "Bu gibi fuarlar, otomobil fuarlarının teknoloji fuarları ile birleştiğini gösteriyor. Bizde, teknoloji ağırlık bir fuar düzenlemek hedefiyle, bundan sonraki Autoshow'a teknoloji ve tüketici elektroniği markalarını da çekmek istiyoruz. Söz konusu markalar ile görüşmelerimiz sürüyor" dedi.
'TANITIM İÇİN FUAR BEKLENMİYOR'
Ali Bilaloğlu, önceki yıllarda olduğu gibi dünyada tüm markaların katıldığı otomobil fuarlarının sayısının gittikçe azaldığını belirtti. Geçen ay gerçekleşen Paris Otomobil Fuarı'nda da aynı tablonun ortaya çıktığını kaydeden Bilaloğlu, "Önceki dönemlerde, markaların yeni modelleri ilk kez fuarlarda görücüye çıkardı. Fakat, internetin gelişimine bağlı olarak, çoğu markanın yeni modelleri fuarlardan önce dijital ortamda tanıtılıyor yada görüntüleri sızdırılıyor. Bu nedenle, otomobil fuarlarının sektör açısından önemi yurtdışında tartışma konusu haline geldi" diye konuştu. 
'2019'DA PAZAR 450 BİN ADET OLUR'
Otomobil sektörünün mevcut durumu ve geleceği hakkında değerlendirmelerde bulunan ODD Yönetim Kurulu Başkanı Bilaloğlu, "Kur ve faiz volatilitesi pazarı daralttı. Rakamlar, sektöre acil müdahale gerektiğini ortaya koyuyor" ifadesini kullandı. 2019 pazar beklentisinin 450 bin adet seviyesinde olduğunun altını çizen Ali Bilaloğlu, atılması gereken adımlar ile ilgili de konuştu. Bilaloğlu, "Ticari araç kiralamalarına başlanırsa, kiralama sektörü açısından önemli bir gelişme olur. Bu olmasa bile, ticari araçlarda hızlandırılmış amortisman sunulabilir. Ayrıca, 2019'un ilk 6 ayında 2018 model otomobillerin satışına izin verilmesi, sektöre fayda sağlar" dedi. 
 

reklam

3. SAYFA