SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

Samsung 7 nm işlemci üretimine başlıyor!

Samsung’un işlemci ve yarı iletken üretimi alanında yaptığı yatırımlar sonuç vermeye başladı. Samsung çip üretiminde 7 nm seviyesine ulaştı. Çiplerin üretiminde EUV tabanlı baskı kullanılıyor. Ortaya çıkan bilgiye göre, Samsung 7 nanometre işlemci üretecek!
Bugün yapılan açıklamada 7 nm LLP (low power plus) çiplerin üretimi için gerekli alt yapının tamamlandığı ve üretime başlandığı duyuruldu. Daha küçük alanlara daha fazla transistör yerleştirilmesi için geleneksel lazer kesim yöntemlerinin yerine EUV teknolojisi kullanılıyor. Bu baskı tekniği sayesinde teknik olarak 6.75 nanometreye kadar üretim yapılabiliyor.
Samsung 7 nm işlemci üretecek
EUV teknolojisi aslında üreticilerin yıllardır üzerinde çalıştığı bir teknoloji. Samsung 2000‘li yılların başından beri bu alanda yatırım yapıyor. Küçük alanda çalışması ve yapısı gereği hayli karmaşık olan bu teknolojinin özellikle seri üretime geçişinde belirli zorluklar yaşandığı ifade ediliyordu. Bu teknolojiyle ilk üretimi gerçekleştiren Samsung için bunun büyük bir başarı olduğu ifade ediliyor.
7 nanometrelik çiplerin bir kısmının telefon üreticilerine önceden gönderildiği ve bu çiplerin kullanıldığı akıllı telefonların kargolama aşamasına ulaştığı duyuruldu. Bu çipler sayesinde kullanılan malzeme miktarı azaldığı için yüzde 20’lik bir tasarruf meydana geldiği belirtildi.

Samsung çip

Samsung çip alanında ulaştığı bu teknolojiyle yüzde 20 performans artışı ve yüzde 50’ye kadar daha düşük güç tüketimi vadediyor. 7 nanometrelik çiplerin küçük boyutlu yongaları sayesinde performans artışı ve güç tasarrufu sağlanmış oluyor.
Samsung ilk EUV tabanlı üretimini Kore’deki S3 fabrikasında gerçekleştirdi. Firma, 2020 yılında bu üretimini arttırmayı hedeflediğini duyurdu. Bu üretim teknolojisi sayesinde yapay zeka, 5G, ağ ortamları ve nesnelerin internetikonusunda sınırların genişleyeceğinin altı çizildi.

reklam

3. SAYFA