SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

MediaTek Helio P70 tüm dengeleri bozmaya geliyor!

Geçtiğimiz Şubat ayında Helio P60 işlemcisini açıklayan MediaTek, yeni nesil Helio P70 işlemcisi için kolları sıvamış durumda. Bu ayın sonunda doğru tanıtılacağı ön görülen MediaTek Helio P70 oldukça iddialı geliyor.
Yapay zeka odaklı MediaTek Helio P70 geliyor!
Helio P60‘da olduğu gibi 12 nm fabrikasyon süreci ile üretileceği belirtilen MediaTek Helio P70, bir önceki  nesil işlemci ile oldukça benzer özelliklere sahip olacak.
MediaTek Helio P70, sekiz çekirdekli yapıda, enerji verimliliği ve performansı aynı anda sunabileceği de belirtildi.  Doğrudan Qualcomm’un Snadragon 710işlemcisine rakip olarak piyasa sunulacak olan yeni nesil işlemcide Mali-G72 grafik birimi bulunuyor.
Henüz yeni işlemcinin CPU hızı ve diğer önemli detayları ile ilgili bilgilerin paylaşılmazken işlemcinin, haberin başında da belirttiğimiz gibi bu ayın sonunda resmiyete kavuşacak.

Helio P70

Yapay zeka odaklı Helio P60 işlemcisi gibi, yapay zeka özellikleri ile ön plana çıkan P70 işlemcisinin ”Yapay zeka işlem birimi” (APU) geleceği de belirtildi. P60 işlemcisine kıyasla daha yüksek performans sunacağı vurgulanan P70, ikinci nesil NPU birim tasarımıyla ön plana çıkacak.
Ayrıca ilgili bir habere göre, MediaTek‘in yakın zaman içerisinde 7 nmişlemcilerini üretmeye başlayacağı belirtildi. Üretilecek olan 7 nm işlemcilerininise dünyanın önde gelen iki oyun konsol üreticisi (Sony ve Microsoft)  tarafından kullanılacağı da belirtildi.

reklam

3. SAYFA