SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

19 Ekim güncel altın fiyatları: Çeyrek kaç lira? Gram altın ne kadar?

 

Dün gram altında dalgalı bir seyrin yaşandı ve kapanışı 222,19 TL ile yaptı. Kapalı Çarşı'da çeyrek, yarım, tam ve Cumhuriyet Altını yüzde 2,40 değer kaybetti. Peki, bugün altın fiyatları ne kadar? Çeyrek ve gram altın kaç lira?

 

Altın fiyatlarındaki düşüş hız kesmeden devam ediyor. Dün, çeyrek, yarım, tam ve Cumhuriyet altını yüzde 2,40 oranında değer kaybetti. Hal böyle olunca gözler bugüne çevrildi. İşte 19 Ekim 2018 güncel altın fiyatları...

 

ALTIN FİYATLARI 

Gram altın: 221,29'dan alınan gram altın 221,48'den satılıyor.

Çeyrek altın: 354 liradan alınan çeyrek altın 363 liradan işlem görüyor.

Yarım altın: 708 lirandan alınan yarım altın 726 liradan satılıyor.

Tam altın: 1416 liradan alınan tam altın ise 1447 liradan satılıyor.

 

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

 

 

 

 

reklam

3. SAYFA