SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

İstanbul'a 5G vadisi kurulacak

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan Ankara'da 5G Vadisi oluşturulduğunu belirterek, İstanbul'da da kurmak için rektörlerle ve şirketlerle konuştuklarını söyledi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih  Sayan, 5G Türkiye Forumu tarafından Ankara'da 5G Vadisi oluşturulduğunu belirterek, aynısını İstanbul'da da kurmak için rektörlerle ve şirketlerle  konuştuklarını söyledi.  Sayan, "5G Vadisi'ne şu anda İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi  Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ile devam etmeyi planlıyoruz. Buna   Ankara'da bulunan operatörlerimiz de dahil olacak. Bu şekilde biz sektörün önünü  5G noktasında açmayı planlıyoruz." dedi.
Telekomünikasyon dünyasının önde gelen oyuncularını İstanbul'da bir  araya getiren konferansın açılışında konuşan Sayan, teknolojileri sadece kullanan  değil üreten tarafta da yer alma konusunda gösterdikleri faaliyetlerden bahsetti. Teknolojiyi ilk kullanan değil iyi kullananın, ilk üretenin değil iyi  üretenin kazandığını dile getiren Sayan, teknoloji kararları alırken ekonomik ve  sosyal boyutların da göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. Sayan, Eylül 2018 itibarıyla dünyada 5 milyardan fazla mobil abone  olduğunu kaydederek, 5 milyarı aşan mobil bağlantıların yüzde 57'sinin akıllı  cihazlarda gerçekleştiğini, bu cihazlar üzerinden alınan mobil internet abonelik  sayısının 3,3 milyarı geçtiğini aktardı.
Fatih Sayan, 5G ve ötesi çalışmalara değinerek, şebekelerinin yerli ve  milli olmasını hedeflerken cari açığı azaltmak ve şebekelerdeki güvenliği  artırmak düsturuyla ilerlediklerini vurguladı. Yerli ve milli üretim hamlesinden ve teknoloji alanında yaptıkları  faaliyetlerden bahseden Sayan, "Biz, 'Ürettiğimizi tüm dünya kullanmalı ve  farklılığınızı ortaya koyarak üretmelisiniz' diyoruz. Bugün Argela'nın sunduğu  teknolojiler daha önce kullanılmış teknolojiler değil. Argela burada, 'Daha  öncekilerden farklı ne yapabilirim, taş üzerine taş nasıl koyabilirim'  düşüncesiyle hareket ederek patent ve projeler hayata geçirmiş." diye konuştu.

reklam

3. SAYFA