SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

2018 KPSS önlisans ne zaman yapılacak? | KPSS sınav giriş yerleri belli oldu mu?

Memur olmak isteyen ve önlisans programlarından mezun olan vatandaşlar, ÖSYM tarafından düzenlenecek olan KPSS önlisans sınavına girecek. Adaylar, sınav giriş yerleri açıklandı mı, KPSS önlisans ne zaman düzenlenecek? İşte merak edilen ayrıntılar...
Kamu kurumlarında personel olabilmek için ÖSYM tarafından yapılan KPSS’ye girmek ve atanmak gerekiyor. KPSS, ortaöğretim, önlisans ve lisans olmak üzere üç farklı şekilde düzenleniyor. KPSS önlisans 4 Kasım’da gerçekleşecek. Sınav giriş yerleri ise sınava kısa bir süre kala açıklanıyor. ÖSYM'nin takvimine göre, sınav sonuçları 29 Kasım 2018’de adayların erişimine açılacak.
KPSS NEDİR?
Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.
Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.
a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,
b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

reklam

3. SAYFA