SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

Kar ne zaman yağacak? İstanbul'a kar yağacak mı?

 

Soğuk havalar son birkaç gündür etkisini epey bir hissettiriyor. Dün Konya’nın Seydişehir ilçesinde başlayan kar yağışı Konya-Antalya karayolunu trafiğe kapatırken bugünse Bolu Dağı Düzce kesimi D-100 Karayolu geçişinde kar yağışı etkisini iyice artırdı. Yaşanan bu gelişmeler sonrası özellikle İstanbul'da yaşayan vatandaşlar "İstanbul'a kar ne zaman yağacak?" sorusunu sormaya başladı.

 

Konya, Sivas derken bugün Bolu'da kar yağışı etkili oldu. Kışın ayak sesleri yavaş yavaş gelirken nüfusun büyük bir çoğunluğunu oluşturan İstanbul'da kar yağışının ne zaman yaşanacağı merak konusu oldu. Vatandaşların çoğunluğu "İstanbul'da kar ne zaman yağacak?" sorusunu soruyor.

İSTANBUL'DA KAR YAĞACAK MI?

 

Bugün İstanbul parçalı ve az bulutlu... Sıcaklık ise 19 derece... Metorolojinin tahminine göre İstanbul'da güneşli bir hava hakim olacak. Hava sıcaklığı gündüz 20, gece 14 derece olacak. Türkiye genelinde de 5 gün boyunca kar yağışı gözlenmiyor.

 

 

TÜRKİYE GENELİ HAVA DURUMU: 26 EKİM CUMA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Adana'nın doğusu, Osmaniye, K. Maraş, Kayseri ve Sivas çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Kayseri, Sivas ve Van çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Muş ve Ağrı çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Marmara’nın doğusu, İç Ege, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun kuzeybatısında yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor.

 

HAVA SICAKLIĞI: Batı kesimlerde 3 ila 6 derece artacağı, doğu bölgelerde 4 ila 8 derece azalacağı tahmin ediliyor.

 

RÜZGAR: Rüzgarın; Genellikle kuzey ve kuzeybatı, doğu bölgelerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Akdeniz, İç Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70, yer yer 80 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

 

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Muş ve Ağrı çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

 

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Akdeniz ile İç Anadolu’nun güneyinde kuzey ve kuzeybatı, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70, yer yer 80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

 

 

 

 

 

reklam

3. SAYFA