SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

Huawei, Apple ve Samsung ile resmen dalga geçti!

Huawei, Apple ve Samsung ile resmen dalga geçti. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde İtalya’da gündeme bomba gibi düşen haber ile birlikte Apple ve Samsung’un kasıtlı olarak eski nesil telefonları yavaşlattığı ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Twitter üzerinden olay bir gönderme yapan Huawei, tabiri caizse çok konuşulacak bir göndermede bulundu!
Huawei,  Apple ve Samsung için ”yavaşlatma” göndermesi!
Yapılan araştırmalar sonucu İtalyan Rekabet ve Piyasa Kurumu tarafından Samsung ve Apple’a, toplamda 15 milyon euro para cezasına verilmişti. Cezanın nedeni ise iki dev firmanın izlemiş olduğu planlı yavaşlatma stratejisi olarak gösterilmişti.
Geçtiğimiz Ocak ayında ortaya atılan iddialar üzerine, detaylı incelemelere başlayan yetkililer, söz konusu iki şirketin izlemiş olduğu stratejinin ticari ahlaka uygun olmadığı gerekçesiyle para cezasına çarptırılmasına uygun görmüştü.
Yapılan araştırma sonucu rastlanan bulgulara göre, düzenli olarak yayınlanan sistem güncellemelerinin telefonları bariz ve kasıtlı şekilde yavaşlattığı ortaya çıkartılmıştı.

Resmi Twitter'da görüntüle

Resmi Twitter'da görüntüle

 

Söz konusu bu konu üzerine Huawei, rakiplerine bugün olay bir göndermede bulundu. Twitter üzerinden yapılan göndermeye göre şirket yetkilileri, asla kullanıcıların bir üst modele geçmelerini zorlamak adında kasıtlı olarak telefonlarını yavaşlatmayacakları belirttiler.
Yapılan açıklamada bazı önemli kısımları özellikle vurgulayan dev şirket, Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro modellerinin yer aldığı gönderide ”BornFastStaysFast” ve “NeverSlowDown” etiketleri ile Apple ve Samsung’a İtalyan Rekabet Kurumu tarafından verilen ceza ile tabiri caize alay etti.
Huawei için bu ilk değil!
Tabi bu Huawei’nin ilk göndermesi değil. Hatırlayacağınız üzere teknoloji devi, iPhone XS için kuyrukta bekleyen Apple kullanıcılarına  powerbank hediye etmişti.
Son dönemlerde, akıllı telefon dünyasına hem telefon modelleri hem de yeni teknoloji ile damga vuran Çin’li teknoloji devinin, sosyal medya yönetimi ve kulaktan kulağa reklamcılık konusunda da becerikli bir ekibe sahip olduğunu böylece görmüş olduk. Şirketin yaptığı bu ilginç ve dikkat çekici troll hamlesi, pek çok insan tarafından da sosyal medya ağları üzerinden benzer ifadeler ile paylaşıldı.

Huawei Apple Samsung

Geriye dönük düşündüğümüzde, bu tip sosyal medyada troll çalışmalarının, paylaşım ve video bazlı yapıldığını görmüştük ancak bu hamle sonrasında, markalar arası tatlı rekabetin gerçek sahaya da indiğini söyleyebiliriz. Öyle görünüyor ki, benzer çalışmaları sıklıkla göreceğiz.

reklam

3. SAYFA