SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

AFAD, Çanakkale'de eğitimlere devam ediyor

ÇANAKKALE İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ekiplerince, köylerde yaşayan vatandaşlara temel afet bilinci, ilk 72 saat, temel yangın bilgisi ve acil durumlarda bina tahliyesi eğitimi verildi. 
 
Çanakkale'de AFAD ekipleri, afetlere ve acil durumlara karşı vatandaşların bilgilendirilmesi ve farkındalığın arttırılması için eğitimlere devam ediyor. Bu kapsamda, Ekim ayı boyunca AFAD’ın uzman eğitmenleri tarafından Biga, Bayramiç, Çan ve Yenice ilçelerine bağlı 64 köyde yaşayan 3 bin 150 kişiye temel afet bilinci, ilk 72 saat, temel yangın bilgisi ve acil durumlarda bina tahliyesi eğitimleri verildi. Köy kahvelerinde 19.00-21.00 saatleri arasında verilen eğitimlerde, afetlerden önce alınması gereken tedbirler, afet anında yapılması gereken doğru davranış şekilleri ve afet sonrası için yapılması gereken planlamalar olmak üzere 3 temel başlık altında detaylı eğitimler veriliyor.
 
 
AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz, afet önleme ve zararlarını azaltmak için vatandaşları bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye çalıştıklarını söyledi. Köylerde, okullarda, sivil toplum kuruluşlarında, kamu ve özel sektör kuruluşlarında verilen afet bilinci eğitimlerinin yanı sıra tatbikatlar da gerçekleştirdiklerini belirten Levent Yılmaz, şöyle konuştu:
 
"Eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarındaki amacımız, afete dirençli bir Çanakkale oluşturmaktır. Afetlere karşı hazırlıklı olmanın en önemli basamağı bilinçli ve eğitimli bir topluma sahip olmaktır. Bu nedenle, 2018 yılı eğitim planlamamıza göre yıl içerisinde Çanakkale genelinde 30 bin vatandaşımıza eğitim verme hedefi koymuştuk. Şu ana kadar 23 bin vatandaşımıza temel afet bilinci, ilk 72 saat, temel yangın bilgisi, acil durumlarda bina tahliyesi ve hafif arama kurtarma konularında eğitimler verdik. Yıl sonuna kadar 30 bin hedefimizi yakalamak için çalışmalarımıza hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Adeta zamanla yarışıyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Çanakkale nüfusunun % 41’i beldelerimizde ve köylerimizde yaşıyor. Bu nedenle nüfus yoğunluğuna ve merkeze uzaklığına göre belirlediğimiz köylerimizde kaymakamlıklarımız ve muhtarlıklarımız ile koordineli olarak afet bilinci eğitimleri düzenliyoruz. Afet sonrası can ve mal kaybını en aza indirmek amacıyla vatandaşlarımızda afet bilincini ve farkındalığını oluşturmak için verdiğimiz eğitimlere aralıksız devam edeceğiz."
 

reklam

3. SAYFA