SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

Üniversite öğrencisi engellilere umut olacak

Konya’da Selçuk Üniversitesi öğrencisi Burak Yılmaz tarafından görme, işitme ve konuşma engelli bireylerin günlük yaşantıdaki iletişimini güçlendirmek için mobil uygulama ve eldiven tasarlandı.
TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen Lisans Öğrenci Proje Yarışması kapsamında, danışmanlığını Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Murat Köklü’nün yaptığı, Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Burak Yılmaz’ın geliştirdiği ’Engelleri Aşalım’ projesi birincilik elde etti. Hayata geçirilen projede engelli bireylerin günlük hayatlarında iletişim zorluğu çekmemeleri ve devlet kurumlarında gerçekleştirecekleri işlemleri kendi başlarına yapabilmeleri amaçlanıyor.
 
Bankada işlerini halledemeyen engelli vatandaştan esinlenmiş
Projenin mimarı olan ve projenin ortaya çıkışında bankada işlerini yaparken zorlandığını gördüğü engelli bir bireyden esinlendiğini anlatan Burak Yılmaz, proje hakkında bilgi verdi. Yılmaz, şunları söyledi:

"Projemin adı ’Engelleri Aşalım.’ Proje görme, işitme ve konuşma engelli bireylerin günlük yaşantılarında diğer bireylerle daha rahat iletişim kurmasını sağlıyor. Ortadaki iletişim problemi azalacağından dolayı engelli bireylerin iş imkanını arttırmayı amaçlıyorum. Ayrıca banka, noter ve benzeri yerlerde engelli bireylerin işlerini tek başlarına halletmelerini istiyorum. Projeye çıkış amacım, aylar önce bankaya gittiğimde engelli bir bireyin işlemlerini halledemediğini gördüm. Ben de o engelli bireyin ve diğer engelli bireylerin bankada işlemlerini kendileri halletmeleri, günlük yaşantıdaki problemlerini, iletişim problemlerini çözmeyi amaçladım ve böyle bir projeyi aylar sonra uygulamaya döktüm."

reklam

3. SAYFA