SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

Dünyanın en sıradışı okulları

Okullara genellikle aynı monotonluk hakimdir. Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan ve ilginç eğitim sistemi ile sıradışı mimarisine sahip okullar da var... İşte onlardan bazıları...

YÜZEN OKUL

YÜZEN OKUL
Nijerya yoksulluk sıralamasında her zaman ilk 10'da yer alan bir ülke. Dünyanın dört bir yanından gelen gönüllüler Makoko'da yaşayan yoksul çocuklar için yüzen okullar inşa ediyor. Bu sıradışı okullarda sınıflar ve oyun alanları bulunuyor. Öğrenci kapasitesi ise yaklaşık 100 çocuk. Çocuklar aynı zamanda su üzerinde bulunan evlerde yaşamını sürdürüyor.
 
DEV SINIF
DEV SINIF
Danimarka'nın başkenti Kopenhag şehrinde bulunan Orestad Ortaokulu, bin 100'den fazla lise öğrencisinin katıldığı dev bir sınıf. Açık alan öğrencileri yaratıcı ve esnek düşünmeye teşvik ediyor.
 
YEŞİLİ SEVEN VE KORUYAN LİDERLER YETİŞİYOR
YEŞİLİ SEVEN VE KORUYAN LİDERLER YETİŞİYOR
Bali'nin Denpasar şehrine 20 dakika mesafede bulunan yeşil eğitim veren Green School, yontma bambu binası ile ormanın içerisinde doğayla bütünleşik bir şaheser adeta. Okulun yazı tahtaları, geri dönüştürülmüş araba camlarından üretilmiş; enerjisi ise güneş panellerinden ve ara ara dinlenerek çalışan hidroelektrik girdaptan sağlanıyor. Okul, klasik batı eğitim sistemine ve okul binalarına bir tepki olarak oluşturulmuş. Öğrencilerinin ileride yeşili seven ve koruyan liderler, doktorlar veya sanatçılar olmasını hedefliyorlar.
 
BURASI OLMASAYDI EĞİTİM ŞANSLARI OLMAYACAKTI
BURASI OLMASAYDI EĞİTİM ŞANSLARI OLMAYACAKTI
Çin’in en yoksul eyaletlerinden biri olana Guizhou’da faaliyet gösteren Orta Mağara İlkokulu. Orta Mağara İlkokulu 1984 yılında açıldı. En parlak döneminde 8 öğretmen 186 çocuğa eğitim veriyordu. Bu okul olmasaydı bu çocukların hiçbir eğitim alma şansı olmayacaktı.
 
KİŞİSEL ÖĞRENİM PLANI
KİŞİSEL ÖĞRENİM PLANI
Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da faaliyet gösteren Steve Jobs Okulu'nun çocukların yetenekleri, becerileri ve ilgi alanları dikkate alınarak hazırlanmış kendi kişisel öğrenim planları bulunuyor.
 
158 milyon nüfuslu Güney Asya ülkesi Bangladeş'te öğrenciler için yüzen okullar tasarlandı. Yüzen okullar sayesinde binlerce çocuk, eğitimlerine aralıksız devam edebiliyor. Kayıkların sınıflara dönüştürülmesinin nedeni ise küresel ısınma. Haziran ve ekim ayları arasında etkili olan muson yağışlarından dolayı ülkenin üçte biri sulara gömülüyor. Bu aylarda çocuklar genellikle okula gidemiyor. Yüzen okul, deniz taksisi görevi yaparak belirlenen iskelelerden çocukları tek tek topluyor ve sonrasında son iskelede demirleyerek eğitim vermeye başlanıyor. Her bir kayıkta 30 öğrenci ders görebiliyor. Öğretmenlerin de yoğun şekilde desteklediği yüzen okulların içerisinde kütüphane, laboratuvar ve hatta internet bağlantısı olan bilgisayarlar bile var. Güneş panelleriyle hareket eden kayıklar aynı zamanda oldukça çevreci. Yüzen okulların çalışkan öğrencileri ise gün boyu kayıklardaki güneş panelleriyle doldurulan fenerlerle ödüllendiriliyor. Böylece okul sonrasında evlerine döndüklerinde gece karanlıkta kalmıyorlar. Çocuklara aynı zamanda doğa ile nasıl barışık bir şekilde yaşamaları gerektiğini anlatan okullar, yetişkinler için de çeşitli hizmetler veriyor. Kadınlara el işleri öğretilirken, erkeklere tarım ve balıkçılık hakkında bilimsel gelişmeler anlatılıyor.
 
SARAY GÖRÜNÜMLÜ OKUL
SARAY GÖRÜNÜMLÜ OKUL
Rusya'ya bağlı Mari El Cumhuriyeti'nin başkenti Yoşkar Ola'da bulunan saray görünümlü orta okul.
 
OTOBANDA EĞİTİM
OTOBANDA EĞİTİM
Hindistan'ın Yeni Delhi şehrinde bulunan otobanın köprüsünün altı okul olarak kullanılıyor. Burada Yoksul çocuklara gönüllüler tarafından organize edilen bir eğitim çeşidi veriliyor.

reklam

3. SAYFA