SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

Araştırma görevlisi nasıl olunur? Nasıl başvurulur?

Araştırma görevlileri yükseköğretim kurumlarındaki öğretim yardımcılarıdır. Bu kişiler bir nevi yapılacak araştırma, inceleme, deneyler, tezler gibi konularda yardımcı olmak amaçlı görev yapan bireylerdir. Birçok fakülte mezunu araştırma görevlisi olmanın hayalini kuruyorlar. Bugün sizler için hazırladığımız bu yazımızda Araştırma Görevlisi nasıl olunur? sorusunun yanıtını veriyoruz. İşte detaylar…
 
Araştırma görevlileri üniversitelerde araştırma, inceleme, deneyler gibi konularda yardımcı olmak amaçlı yetkili organlarca görevlendirilen öğretim yardımcılarıdır. Araştırma görevlisi olmak fakülte mezunu birçok gencin hayallerini süslemektedir. Kendi içinde ikiye ayrılırlar. Bunlar;
NOT: 2016 yılında çıkarılan maddeyle araştırma görevlileri artık üniversitelerin carı açık kadro programından alımları yapılacaktır.
Araştırma görevlisi olmak için neler gereklidir?
Araştırma Görevlisi olma aşamaları;
Araştırma Görevlisi olmak isteyen bireyler öncelikle ALES sınavına girmeleri gerekmektedir. ALES sınavından 70 puan almaları sonucunda YDS'den de en az 50 puan almaları gerekmektedir. Bir diğer önemli şart ise adayların 35 yaşını aşmamaları durumudur.
Alınacak aday sayısının 10 katı sınava katılmaya hak kazanır. Bunlarda esas olarak ALES sınavından alınan puanın %60'ı ve yabancı dil sınavından alınan puanın yüzde 40'ı esas alınır. Daha sonra sınava girilir. Giriş sınav notunun yüzde %30'u, ALES sınav notunun yüzde 30'u lisans mezuniyetinin yüzde 30'u ve yabancı dil puanının yüzde 10'u alınarak hesaplama yapılır. Kadro sayısı kadar aday başarı puanına göre sıralanır. Değerlendirme puanı 65'in altında olan adaylar sınavlarda başarısız sayılırlar.

reklam

3. SAYFA