SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

Göz Sağlığını Korumanın Yolları

Göz sağlığını etkileyen birçok faktör var ancak son zamanlarda yoğun iş temposunda çalışan bireylerin bilgisayar başında geçirdiği uzun saatler, göz hastalıkları risklerini arttırıyor.
Sigara dumanı gözlerde katarakt, sarı nokta, göz kuruluğu, göz kaslarında hareket bozukluğu  gibi sorunlara neden olur. Bilgisayar ekranı da; gözlerde yanma, kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi rahatsızlıklara yol açıyor.
Bilgisayar ekranının yol açtığı olumsuzlukların nedeni; göz kırpmalarının azalması, normalde 25 kez kırpılması gereken gözün bilgisayar ekranına bakarken kırpılmasının 10'a düşmesi. Bu nedenle kornea yüzeyi kuruyor ve kızarıklık, batma gibi şikayetler ortaya çıkıyor.
Peki kalıcı hasarlara da neden olabilen, göz sağlığını olumsuz etkileyen bu etkenlerden korunma yolları nelerdir?
•    Öncelikle uzmanların da sık sık değindiği gibi; kişinin bilgisayar başındayken bilinçli olarak göz kırmpa sayısını arttırması gerekiyor.
•    Monitörü tam karşıya almak yerine; monitöre üstten bakabilecek hizada oturulmalı, ekranın uzaklığını harflerin okunabileceği en uzun mesafe olarak ayarlanmalı.
•    Pencereden ya da ışıklı kaynaktan gelen görüntü bilgisayar ekranına düşmemeli, çalıştığınız ortam havalandırılmış olmalı.
•    Bilgisayarda yazı yazarken iri puntolu, gözü yormayan karakterler tercih etmeye öncelik verilmeli.
•    Uzun dakikalar (50-55 dakika) geçirilen vakitlere ara verilerek 5-10 dakika dinlendirilerek gözler rahatlatılmalı.
•    Ekran kadar, ekranın özelliği de gözleri etkiliyor; bu sebeple çözünürlük ve tarama hızının yüksek olmasına dikkat edilmeli.
•    Ekrana bakarken gözleri sonuna kadar açmak yerine, kısarak bakılmalı.
Bütün bunların yanında göz sağlığını korumak için ufak ayrıntılara dikkat edin. İşe göz tedavisini içeren sigorta şirketlerini araştırarak başlayabilir, özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.  Özel sağlık sigortası; göz sağlığınızı teminat altına almanızı sağlarken özel hastanelerde uygun fiyata tedavi olmanın huzurunu yaşatacaktır.

reklam

3. SAYFA