SON DAKİKA
reklam
reklam
reklam

INTERPOL BAŞKANI MENG HONGWEI KAYBOLDU

INTERPOL Başkanı Meng Hongwei'nin eşi, kocasının kaybolduğunu söyleyerek polise başvurdu. Fransız polisi, başvurunun üzerine soruşturma başlatıldığını açıkladı. Başkan Hongwei'nin Eylül ayının sonunda Çin'e yaptığı ziyaretten dönmediği öğrenildi.

Uluslararası Polis Teşkilâtı'nın (INTERPOL) başkanı Meng Hongwei'nin eşi, polise başvurdu. Eylül ayı sonunda Çin'e giden eşinden, o zamandan beri haber alamadığını ifade etti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Eşinin başvurusu üzerine INTERPOL tarafından geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Başkanın eşi, Hongwei'den Eylül ayı sonundaki Çin ziyaretinden sonra haber alınamadığını söyledi.

RESMİ AÇIKLAMA GELMEDİ

INTERPOL, henüz olayla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

İLK ÇİNLİ BAŞKAN

Endonezya'nın Bali Adası'nda 2016 yılında düzenlenen 85. Interpol Genel Kurulu Toplantısı sonrası yapılan oylamada Çin Halk Cumhuriyeti'nden Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı Hongwei Meng INTERPOL'ün yeni başkanı seçilmişti.

Böylece merkezi Fransa'nın Lyon kentinde bulunan Uluslararası Polis Teşkilatı'nın başına ilk defa bir Çinli getirilmiş oldu.

INTERPOL binası

ÇİN DIŞİŞLERİ, KARARI MEMNUNİYETLE KARŞILAMIŞTI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Hongwei Meng'in göreve seçilmesini büyük bir sevinçle karşıladıklarını duyurmuş ve "Interpol'ün uluslararası güvenlik konusunda oynadığı role büyük önem veriyoruz. Çin de bu bağlamda daha fazla sorumluluk almaya hazır" ifadelerine yer vermişti.

reklam

3. SAYFA